İLİŞKİ KOÇLUĞU

IŞIK KİŞİSEL GELİŞİM

Hamile Koçluğu Nedir?

Hamile koçluğunda, kadının hamile olduğu gerçeğine uyum sağlanmasına çalışılır. Gebeliğini rahat, mutlu, aile ve iş ilişkisini dengeleyebilmesi için desteklenir. Bu dönemde duygu, mizaç değişiklikleri görülür. Nefes teknikleriyle bu değişikliklere adapte olması sağlanır.

Anne ve babanın, bebekle olan bağı güçlendirilir. Çünkü bebek annenin bütün duygusal değişimlerinden, huyundan ve sevdiği yemeklerden bile etkilenir. Doğum yaklaştıkça da, doğumun nasıl gerçekleşeceği, bebeğin sağlıklı olup olmayacağı, doğum sonrası bebeğin bakımı, annelik rol ve işlevinin yeterince yürütüp yürütemeyeceği gibi endişeler ortaya çıkmaya başlar. Huzursuzluk, uykusuzluk, sabırsızlık, kaygılı bekleyiş, doğumu da zor ve acılı bir deneyim haline getirir.

İşte hamile koçluğu, tüm bu endişe ve kaygılarından sıyrılıp rahat bir hamilelik geçirmesine yardım ettikten sonra rahat bir doğum yapması için onu duygusal anlamda destekler. Hatta doğum sonrasında da izleyen ilk bir haftada annelik rolüne adaptasyonla birlikte, biyolojik, hormonal dengedeki ani değişikliklerle ortaya çıkan hafif huzursuzluk, uyumsuzluk ve ağlama krizleri de ya minimumu iner ya da görülmez.

Her açıdan desteklenen hamile bir kadın, büyük mucizeler dünyaya getirirler.