ASTROLOJİ

IŞIK KİŞİSEL GELİŞİM

Astroloji

Astroloji gökyüzündeki hareketler ile yeryüzündeki olayların, koşulların ve durumların bağlantısını araştıran bilimdir.

Astroloji, bir kişinin kim olduğunu, nereden gelip nereye gitmesi gerektiğini anlatan ve mükemmel işleyen matematik döngüsü üzerine kurulmuş bir alandır. Her doğum haritası aynı parmak izimiz gibi kendine hastır.

Bir insanın dünyaya geldiği zaman çıkarılan doğum haritası o insanın nerdeyse alın yazısını anlatır. Motivasyon anahtarını sunar ve yaşadığı krizleri nasıl fırsata çevirebileceğini gösterebilir.

Astroloji temel olarak gözleme dayanır. İnsanlar her dönemde bilinçli olarak gökyüzünün etkilerini önceden anlayıp saptamaya ve bu etkilere karşı birtakım önlemler almaya çalışmışlardır. İşte astroloji, bu yüzden gökyüzünün işaretlerini okuma sanatıdır.

Bir doğum haritası 12 ev ve 12 burçtan oluşur. 360 derecelik haritada her burçta 30 dereceden oluşur.

Zodyak sözcüğü “yaşam çemberi” veya “canlı varlıkların çemberi” anlamına gelen Yunanca bir sözcükten gelmektedir. Zodyak burçlar kuşağıdır. Her bir burç 30’ar dereceden oluşur.

KOÇ BURCU
TARİHİ : 21 MART – 19 NİSAN
NİTELİĞİ : ÖNCÜ
ELEMENTİ : ATEŞ
CİSİYETİ : ERİL
GEZEGENİ : MARS
SIRASI : 1. EV (KİŞİLİK EVİ)
Zodyak burçlar kuşağının birincisi ve ilk baharın başlangıcıdır. Bir çocuğun saflığı vardır. Yalan söylemeyi beceremez ve olmadık hayaller kurabilir. Doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen dobra bir yapısı vardır.
Enerjik, heyecanlı, serüvenci, atılımcı, cesur, yeniliklere ve deneyimlere açık olabilirler. İçinde bulundukları koşullara göre hareket etme yetenekleri de vardır.
Koç Burcu önce ben der, bencil, kendini ön planda tutmak isteyen, hırslı, asabi, çabuk sinirlenen, sabırsız, kavgacı ve bazan de kaba olabilirler. Parasal konularda savurgan olabilirler.
Koç burcu da ilkleri ve başlangıçları temsil eder. Enerjisini kontrolü kullanmakta pek başarılı olduğu söylenemez ama iyi bir ateşleyicidir. Hızlı düşünüp harekete geçme kabiliyetleri yüksektir bazen sonuçlarını düşünmeden harekete geçmeleri yüzünden başlarına dert açabilirler. Onların canlılıklarını ve enerjilerine hayran kalırsınız.

İKİZLER BURCU
TARİHİ : 21 MAYIS – 20 HAZİRAN
NİTELİĞİ : DEĞİŞKEN
ELEMENTİ : HAVA
CİSİYETİ : ERİL
GEZEGENİ : MERKÜR
SIRASI : 3. EV (KİŞİLİK EVİ)
İkizler esnek, değişken çevreye kolay uyum sağlayan oldukça zeki, farklı kültürlere açık çok yönlü kişilerdir. Düşünce kalıpları çabuk değişir. Öğrenme arzusunu sürekli yeni şeyler öğrenerek tatmin eder. Yerleşik ve düzenli hayatı sevmez. Hareketli dağıldık ve kararsızdır. Hareketleri çoğunlukla başkalarını şaşırtır.
Neşeli ve esprili konuşmaları sayesinde ilgi görmeyi başarır. Çok hızlı kavrar ancak empati kuramaz. Hızlı öğrenir fakat öğrendiği konuda uzmanlaşmaz. Her şeyi öğrenmek istediğinden aldığı bilgiyi derinleştirmeden başka bir bilgiye geçer. Hep yoğun bir yaşantıları vardır.
İkizler çok yönlü ve beceriklidirler. Renkli bir mizaca sahiptirler. Kolay kolay yaşlanmazlar hep genç görünürler. İnsanlara ilginç gelecek bir tarafları da vardır.
Bir konu hakkında saatlerce konuşabilirler. Bir mekânda uzun süre bağlı kalmak istemezler, çabuk sıkılıp huzursuz olabilirler.

ASLAN BURCU
TARİHİ : 23 TEMMUZ – 22 AĞUSTOS
NİTELİĞİ : SABİT
ELEMENTİ : ATEŞ
CİSİYETİ : ERİL
GEZEGENİ : GÜNEŞ
SIRASI : 5. Ev (Kişilik Evi)
Aslan burcu tam bir liderlik vasfı taşır. Etrafında bulunanları yönetmek ve ön planda olmak ister. Hayattan zevk almak ve çok zengin yaşamak arzusundadır. En iyisini giysin, en iyisini yesin ve her şeyin en güzeli ve gösterişlisi onun olsun ister.
Olayları olduğu gibi görebilen, dışa dönüktür, aklına koyduğunu yapan, çabuk öfkelenmeye meyilli de olabilir. Güçlü, keskin dilli, kendine güvenen, katı kalpli ve cesur bir burçtur. Ama unutkan da olabilirler.
Akıllı, becerikli, dikkat çekici, değişime kapalı, dürüst, çalışmaktan çok zevk aldığı işlerle uğraşmak ona daha iyi gelir. Özgürlüğüne düşkün, iyi niyetli ve hevesli kişiler olabilirler.

TERAZİ BURCU
TARİHİ : 23 EYLÜL – 22 EKİM
NİTELİĞİ : ÖNCÜ
ELEMENTİ : HAVA
CİSİYETİ : ERİL
GEZEGENİ : VENÜS
SIRASI : 7. EV (Evlilik ve Ortaklık Evi)
Terazi burcu sanatkâr büyüleyici, uyumlu, geçimli, duygusal, diplomatik, parlak ve toplumculuğa meyillidir. Terazi insanını özetleyecek kelime cazibedir. Konuşurken etkili olabilen kelimelerini tatlı ve uyumlu kullanan burçtur.
Terazi burcu adaleti ve adilane davranmaya işaret eder. Teraziler karşılarındakinin haklarına saygılı olmayı ve eşit davranmayı seçtikleri için objektif olmaya çalışırlar. Her iki tarafında fikrini almak istediklerinden bazen karar almakta zorlanırlar ve meşhur bir kararsızlıkları vardır.
Davranışları zarif ve tutumları barışçıldır. Diplomasi konusunda özel bir yetenekleri vardır. Girdikleri ortamı yumuşatma konusunda çok beceriklidirler. Tartışmaktan ve çatışmaktan hoşlanmadıkları için, kendi isteklerinden vazgeçme eğilimi gösterebilirler. Terazi aynı zamanda Venüs yen bir burç olduğu için güzellikler, sanat, tekstil, moda, evlilik ve ilişkiler alanlarında da kendini gösterir. Arabuluculuk yapmaya bayılırlar. Tembellik etmeyi severler, fazla kendini yoracak aktivitelerde yer almak istemezler.

OĞLAK BURCU
TARİHİ : 22 ARALIK – 21 OCAK
NİTELİĞİ : ÖNCÜ
ELEMENTİ : TOPRAK
CİSİYETİ : ERİL
GEZEGENİ : SATÜRN
SIRASI : 10. EV (Kariyer Evi)
Oğlak burcu ihtiyatlı, güvenli, kararlı, tutkulu, özenli, düzenli, sabırlı ve disiplinli olur. En olgun görünen burçtur. Geç evlenir ve kolay kolayda boşanmaz.
Oğlaklar sorumluluk alan, yapı oluşturan, inşa eden, toplumun yapı taşlarını ve direğini oluşturan değerlere saygılı ve düzen kuran bir burçtur. Bu nedenle Oğlaklar ilgilendikleri konularda kural koyucu ve otorite olmayı severler. Bunu zaten çok iyi başarırlar.
Soğuk ve duygusuz gözükseler bile bir işi başından sonuna kadar planını yapıp, organize edip, yürürlüğe koyacak kapasiteye sahiptirler. Disipline düşkün ve tecrübeye inanan insanlardır.
Genellikle kariyerleri her şeyden önemlidir. Hangi konuda çalışıyorlarsa o konunun profesyoneli olmaktan hoşlanırlar. Sebatkar ve azimli insanlardır. Çok cömert sayılmazlar, hesaplıdırlar, ellerindekini boşa harcamayı sevmezler. Dünyayı yöneten kurallar ve kanunlar onlar için önemlidir ve bu kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmayı severler.

KOVA BURCU
TARİHİ : 22 OCAK – 19 ŞUBAT
NİTELİĞİ : SABİT
ELEMENTİ : HAVA
CİSİYETİ : DİŞİL
GEZEGENİ : SATÜRN, URANÜS
SIRASI : 11. EV (GURUPLAR, ARKADAŞLAR, DERNEKLER EVİ)
Kova burcu iddialı, bağımsız, yapıcı, orijinal ve yaratıcıdır. Yozlaşmış tüm kalıpları kırmaya hazırdır. Dış görünüş olarak çok farklı gözükürler. Kova burcu kişileri idealleri ve özgürlükleri için yaşar. Kovalar sadece kendileri için değil tüm toplum bireyleri için hak, özgürlük, eşitlik ve adalet ister. Gerekirse bunun için çaba harcar.
Kovalar deha sahibidir. Bilimsel bir merakları vardır. Rasyonel düşünürler ve mantıklı çıkarımlar yaparlar. Her durumda objektif kalıp, duygularını işin içine katmadan kararlarını verirler. Yenilikçi, açık görüşlü ve vizyoner kişiler olurlar. Kovaların çevresi arkadaş doludur.
Onlar bireysel sorunlardan çok toplumsal sorunlarla ilgilidir. Bazen işi aşırıya götürüp, uç fikirler öne sürüp, uygulaması güç çözümler öne sürebilirler, yine de fikirleri her zaman ilginç ve orijinaldir. Teknoloji, havacılık ve uzay ilgi alanıdır.

BOĞA BURCU
TARİHİ : 20 NİSAN – 20 MAYIS
NİTELİĞİ : SABİT
ELEMENTİ : TOPRAK
CİSİYETİ : DİŞİL
GEZEGENİ : VENÜS
GÜNÜ: CUMA
SIRASI : 2. EV (PARA VE ÖZGÜVEN EVİ)
Güvenilir, sabırlı, iş yaşamında uyumlu, dayanma gücü yüksek, amaçlarına ulaşma konusunda kararlı, sevecen ve iradelidir. Maddi kaynaklar çok önemlidir, onu elde etmek ve sahip olduğunu korumak öncelikli hedefidir. Maddi kaynaklara sahip değilse çok mutsuz, güvensiz ve kıskanç biri olabilirler.
Boğa burcu materyalisttir ve maddeye, elle tutulan gözle görülen şeylere önem verir. Güvenlik konusu onun için çok önemlidir.
Ağırdan alan, yemeği, sanatı ve cinselliği ön planda tutan bir burç diyebiliriz. Ayakları en sağlam yere basan burçtur. Rahat ve konforlu bir hayat sürmek ve iyi beslenmek için paranın ne kadar önemli olduğunu idraki içindedir.

YENGEÇ BURCU
TARİHİ : 21 HAZİRAN – 22 TEMMUZ
NİTELİĞİ : ÖNCÜ
ELEMENTİ : SU
CİSİYETİ : DİŞİ
GEZEGENİ : AY
SIRASI : 4. EV (KİŞİLİK EVİ)
Yengeç burcu, duygusal güvenlik ihtiyacı olan, aidiyet duygusu gelişmiş, sahiplenme arzusu olan bir burçtur. En büyük özelliği anaç veya babacan tavırlarıdır. Birlikte çalıştığı iş arkadaşlarını bile ailesinden gibi görebilir.
Ailesini ve yakın gördüğü çevreyi yedirsin ve içirsin çok sever. Gittiği her ortamı bir evin rahatlığına döndürmeyi ister. Yedince eve gelen bir Yengeç burcu oldukça kıskançta olabilir.
Yengeç burcunun antika merakı vardır. Tarih bilgisi oldukça geniştir ve fotografik bir hafızaya sahiptir. Tanınmaktan hoşlanır, popüler olmayı sever, oyunculuk konusunda yetenekli, zevk ve eğlenceden hoşlanan, neşeli, çekici, kararsız, düşündükleri ile söyledikleri birbirini tutmayan, bir faaliyeti uzun süre sürdüremeyen, gezgin ve yurtdışına çıkmaya meyilli kişiler olabilirler.

BAŞAK BURCU
TARİHİ : 23 AĞUSTOS – 22 EYLÜL
NİTELİĞİ : DEĞİŞKEN
ELEMENTİ : TOPRAK
CİSİYETİ : DİŞİL
GEZEGENİ : MERKÜR
SIRASI : 6. EV (Günlük İşler ve Sağlık Evi)
Başak burcu hizmetçi ruhlu bir burçtur. Mükemmeliyetçi, aklını kullanan, muhtemelen elleri çok becerikli ve düzen kurma konusunda da takıntılı bir yapısı vardır.
İyi kalpli, alçak gönüllü, esrarengiz konulara meraklı, temkinli kişiler olabilirler. Hayatları renkli olabilir, diğer insanların mal varlıklarını idare edebilirler, inançlı kişiler olabilirler, ev hayatlarında iyi ve uyumlu olabilirler. Yazar olabilirler, konuşma ve hesap yapma konusunda becerileri olabilir. Öğrenmeye heveslidir.
Gençliklerini boşa harcayabilirler ama orta yaşlarında başarılı olmayı başarırlar. Takıntıları temizlik ya da sağlık konusunda olabilir. Kendisini ve başkalarını acımasızca eleştirebilir.

AKREP BURCU
TARİHİ : 23 EKİM – 21 KASIM
NİTELİĞİ : SABİT
ELEMENTİ : SU
CİSİYETİ : DİŞİL
GEZEGENİ : MARS VE PLÜTON
SIRASI : 8. EV (Ortak Paralar, Ameliyatlar ve Krizler Evi)
Akrep burcu Zodyak burçları içerisinde en gizemli ve esrarengiz burçtur. Duyguları derinden akan, ketum, inanılmaz bir irade gücüne sahip, cazibeli ve karizmatik insanlardır. Burcun en göze çarpan tarafı gözleridir. Sizi bakışları ile büyüleyip, adeta hipnotize edercesine kendilerine çekerler.
Hayatta krizlere sürüklenen akrep kişisi, her tecrübeden çıkabilecek güce ve cesarete sahiptir. Bundan bir tecrübe çıkarır. Tutkuları için yaşar, yoğun duygular besler ya hep ya hiç gibi bir inancı vardır.
Mars ve Plüton’unun birlikte yönettiği bu burç hem gözü pek bir savaşçıdır hem de harika bir strateji uzmanıdır. Baktıkları hiçbir şeyi dıştan nasıl göründüğü ile değerlendirmezler ve bu nedenle şüpheci olurlar. Her şeyin altını ne çıkacak diye kurcalamaktan hoşlanırlar. Boğa gibi sahiplenici bir burçtur. Kolay kolay elindekini bırakmaktan hoşlanmaz. Kin tutan bir burçtur.

YAY BURCU
TARİHİ : 22 KASIM – 21 ARALIK
NİTELİĞİ : DEYİŞKEN
ELEMENTİ : ATEŞ
CİSİYETİ : ERİL
GEZEGENİ : JÜPİTER
SIRASI : 9. EV (Yüksek Öğrenim, Din, Felsefe, Uzak Yerler, Uluslar Arası, Uzmanlık Evi)
Yay burcu özgürlüğüne düşkün, keşfetmekten, seyahat etmekten ve sürekli hareket halinde olmaktan hoşlanan, neşeli ve entelektüel burçlarından biridir. İyimser insanlardır, güven duymak isterler ama kendileri her zaman size o güven duygusunu vermeyebilirler, bunun nedeni kendilerinin kolay kolay bağlanmaya niyetlerinin olmamasıdır. Birçoğu yabancılarla hayatlarının bir döneminde haşır neşir olur. Maceraya atılmaya bayılırlar. Mutlaka herkesin gitmediği yollar bulup, yeni yollar denemeye hazırdırlar.
Bazen abartılı olabilirler ve onları disiplin altına almakta zorlanabilirsiniz. Dürüst, içi dışı bir, art niyetsiz insanlardır, bu nedenle arada sırada patavatsız laflar edebilirler. Sakarlıkları meşhurdur. Küçük hesaplar peşinde olan insanlardan nefret ederler. Hep büyük resme odaklandıklarından, ufak tefek detaylarla pek ilgilenmezler.
Yay toplumsal ahlakı ve vicdanı temsil eder. Yaylar bu nedenle dinler, felsefeler ve genel olarak inançlar konularında çok etkilidir. Geleceğe ve hedeflerine yönelik planlar yapmaktan hoşlanırlar ve vizyon sahibi olurlar.

BALIK BURCU
TARİHİ: 19 ŞUBAT – 20 MART
NİTELİĞİ: DEĞİŞKEN
ELEMENTİ: SU
CİSİYETİ: DİŞİL
GEZEGENİ: JÜPÜTER VE NEPTÜN
SIRASI: 12. EV (Tehlikeler, Sorunlar Evi ve Gizli bilgiler, Bilinçaltı Evi)
Balık burcu alıcı, sezgili, duygusal, mistik, duyarlı, uyumlu, kolay etkilenen iyi kalpli, merhametli, anlayışlı ve çok değişken olurlar. Mistisizm ve rüyalar burcudur. Balıklar sezgilere ve duygulara güvenirler, yaşamda daha yüksek ruhsal değerler ararlar. Gizliliği sever, kolayca altüst olabilirler. Yaşamın gündelik akışına adım uydurmakta zorlanabilirler ve zayıf iradeli kararsız olabilirler.
Balık Burcu Zodyak burçlarının sonuncusudur. Balık burcu kişisi kendini diğer insanlardan ayrı düşünmez, şefkatli, fedakâr, sizinle acınızı paylaşan, utangaç, egosu çok yüksek olamayan insanlardır. Kendilerini kesin cümlelerle tanımlamazlar. Kolay vazgeçip, hiç ummadığınız bir zaman kaçıverirler. Sizi yargılamazlar ve olduğunuz gibi kabul ederler, kendilerine de öyle davranılmasını isterler.
Balıklar çoğunlukla kendi gerçekliklerini yaşarlar, inandıkları için her şeyi yaparlar, kendilerini bir davaya ya da bir kişiye adamaktan mutluluk duyarlar. Bazen hedeflerini tam anlamıyla ortaya koyamadıkları için, yaşamlarının bir döneminde amaçsız, akıntıya kapılmış veya yönünü kaybetmiş gibi davranabilirler. Sezgisel tarafları çok güçlü olduğu için harika birer sanatçı olabilirler. Fantezi ve hayal dünyaları çok zengin olduğundan sinema dünyasında çokça yer alırlar.