REİKİ NEDİR ?

Reiki, şifa ve ruhsal çalışma tekniklerine dayanan binlerce yıllık bir öğretidir. Oldukça kolay, herkes tarafından öğrenilebilen bir tekniktir.
Rei her yerde var olan, ki: ruhsal yaşam enerjisi anlamına gelmektedir. Sözcük anlamı, Japonca’da, “Evrensel Yaşam Enerjisi” anlamına taşır. 1900′lü yılların başında Mikao Usui tarafından çok eski olan şifa yönteminin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştır.
 

Reiki enerjisi aslında tam Türkçe karşılığı sevgi ve şifa enerjisidir. Rüzgar her yerde nasıl var ve hissediliyor ise, güneş ışınları her yerde var ve hissedilerek görülüyor ise reiki enerjisi olan “sevgi ve şifa” da her yerde var ve hissedilir. Rüzgarı elektirik enerjisine dönüştürmek için rüzgar türbini kurulması gerekir, yoksa elektirik elde edilemez ve çalışması gereken cihazlar çalışmaz. Güneşin enerjisini de elektirik enerjisine dönüştürmek için paneller kurulur ve elektirik üretilir. Hiçbir cihazı güneşe koyarak çalıştıramazsınız. Ama güneş enerjisini elektirik enerjisine döndürdüğünüzde istediğiniz cihazları çalıştırabilirsiniz. İşte reiki enerjisi dediğimiz sevgi ve şifa enerjiside böyledir. Herkes tarafından bilinir ama kullana bilmek için insiye olmalıdır. Rüzgarda ve güneşte olduğu gibi enerjiyi kullanılabilir ve yönlendirilebilir hale getirilir.
 

Reiki diğer şifa teknikleri gibi öğrenilemez. Reiki uygulayabilmek için uzun süren meditasyonlar yapmak, farklı deneyimlere, tecrübelere ya da özel yeteneklere sahip olmak gerekmez. Bu yeteneğe sahip olmanın tek yolu; inisiyasyon dediğimiz yeteneğin transferidir (yani kısaca eskilerin ya da Anadoludaki yaygın kullanımıyla el vermek diyebiliriz).
 

Şu anda yaşadığımız dünya üzerinde insanlar fiziksel, zihinse ve duygusal anlamda çökmüş durumdalar. Kendimize ve birbirimize olan ilişkilerimiz de, doğaya karşı açımasızlığımız da, eğitim öğretim hayatında ki zorluklar da yaşadıklarımız bizleri fazlasıyla yıpratmaktadır. Bu zorlukların üstesinden Reiki enerjisini kullanarak gelebiliriz.
 

Reiki enerjisi kullanan kişi öncelikle kendi bedeninde değişmeler yaşar. Kendisini daha sağlıklı ve enerji dolu hisseder. Ruhsal açıdan da kendisini rahatlamış, sevgi dolu ve güvende hissetmeye başlar. Bu değişmeler daha sonra çevresinde bulunan herkezi etkiler ve onlarda değişmeye başlar. Bu enerji kişilerin üstünde hiç bir olumsuz etkisi olmaz. Reiki enerjisini her kes kullana bilir, yaş sınırlaması yoktur. Bir Reiki Master tarafından uyumlanan herkes Reiki kanalı olabilir.
 

Alternatif Tıp bilgileri içinde anılmasına rağmen alternatif bir tıp yöntemi değildir. Tıbbi müdahalelerin yerine geçmez. Yardımcı bir yöntemdir. Tedavilerdeki yan tesirleri azaltarak sonuçların olumlu gelişmesine katkıda bulunur. Ağrı ve stresi azaltarak pozitif bir forma girmenizi sağlar. Hiçbir zaman zarar vermez. Uygulanan insanın ihtiyaçlarına göre yarar sağlar.
 

Öğrendiğiniz ilk günden itibaren kendiniz ve başkaları için uygulayabilirsiniz. Reiki, bir ayrıcalık, bir üstünlük aracı değildir. Reiki, çok kısa sürede kavranır ancak bir ömür boyu yaşanır. Reiki, katı kuralları ve uygulama prosedürü olan bir teknik değildir. Reiki, akıl ve bilim yolundan hiçbir şekilde sapmayan, bağnazlık ve boş inançlarla hiç bir ilgisi olmayan bilimsel bir yöntem olmakla birlikte, insanı ve evreni uyumlu bir bütün halinde yaşattığından, bilgeliğe yaklaştıran bir tekniktir. Reiki bir güç, bir enerjidir. O, bu dünya üzerinde ki tüm varlıkların yaşam zeminini oluşturan enerjidir.
 

Reiki enerjisini kullanan kişi "kanaldır", şifayı veren Yaratıcıdır. Reiki, doğası gereği ruhsal bir çalışma olmasına rağmen, hiç bir dine ya da inanca bağlı değildir. Reiki;beden, zihin ve ruhu dengelemektedir. Reiki engelleri ortadan kaldırmakta, her türlü zehirlerden arındırmakta, beden ile zihni güçlendirmekte ve çakraları dengelemektedir. Bu yüce yaratıcımızın bizlere muazzam bir hediyesidir.
 


REİKİ’NİN PRENSİPLERİ


   REİKİ’NİN 5 PRENSİBİ VARDIR
   1) BUGÜN, ÖZELLİKLE BUGÜN KIZMA
   2) BUGÜN, ÖZELLİKLE BUGÜN ENDİŞELENME
   3) HAYATINI DÜRÜSTÇE KAZAN
   4) YAŞAYAN HERŞEYE SAYGILI OL
   5) BUGÜN ŞÜKRAN DUYGUSU İÇİNDE YAŞA.

 

REİKİ ENERJİSİNİ KULLANMANIN FAYDALARI


   
Reiki uygulayıcılarında sezgiler daha güçlü ve ruhsal farkındalık daha fazladır. 
Reiki etkili olarak soğuk algınlığı, yanıklar, ağrılar, yaralar gibi rahatsızlıklardan; kanser, kalp hastalıkları, tansiyon gibi ciddi hastalıklara kadar pek çok sağlık sorununda son derece etkilidir. Özellikle yeni oluşmuş hastalıklarda daha kısa sürede etki gösterir.  
Stresli zamanlarda sizi sakinleştirir.    
 

Düşüncelerinizin netleşmesini sağlar.
 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi hastalıklara karşı korur.
 

Kronik hastalıklarınızı konturol altına almanıza yardım eder.
 

Ağrı ve acılarınızı azaltır.
 

Korku duygusunu yenmenize yardımcı olur.
 

Vücudunuzdaki yaraların daha kolay geçmesine yardımcı olur.
 

Enerji vererek sizi dinçleştirir ve yaşlanma etkilerini azaltır.
 

Sevgiyi arttırır ve duygusal ilişkilerinizde destek olur.
 

Var olan hastalıklarınızın ilerlemesine engel olur.
 

Vücudunuzu toksinlerden arındırır ve zehirli maddelerin atılımını sağlar.
 

Kin, nefret, öfke gibi zarar verici duygulardan sıyrılmanıza yardımcı olur.
 

Sezgisel yeteneklerinizi ve farkındalığınızı arttırır.
 

Bilinçaltınızdan kaynaklanan sorunlarınızı tedavi eder.
 

Cinsel sorunlarınızın çözülmesinde yardımcı olur.
 

Uykusuzluk, bitkinlik ve isteksizlik gibi sorunların çözülmesine yardım eder.
 

Sanatsal üretkenliğinizi arttırır ve ilham almanızı kolaylaştırır.
 

Düşüncelerinizi doğru noktaya yönlendirmenize yardım eder.
 


AURA NEDİR?Latince anlamı nazik hareket eden hava, havanın nefesi yada ışık anlamındadır.Aura, vücudu çevreleyen bir enerji alanıdır. 
Her canılının fiziksel bedenini saran ve onunla kaynaşan, kendi özelliklerini barındıran ve yayan ışık-enerji bedenine "aura" denir. Bedeni çevreleyen bu enerjiyi Kirlian Fotoğraf yöntemi ile görüntülenebilir. 
Dünya çevresinde bulunan ozon tabakası nasıl dış etkilere karşı dünyamızı koruyor ise Aura’da insan bedenini bu şekilde korur. 
Dış etkilere karşı kendinizi güçlü tutmanın en önemli etkilerinden biri de pozitif düşünceye sahip olmak ve insanları yargılamadan önce anlamaya çalışmaktır. Siz kendinizi nasıl hissederseniz, dişarıdaki insanlar size öyle davranirlar.

Kendinizi tanımak ve nelere sahip olduğunuzu bilmek  sizi her zaman güçlü kılacaktır.
Güneş ışığı, müzik, güzel aromatik kokular ve kuvars kristali de Auramızı güçlendirir.Egzersiz yapmak ve temiz havada Auramızı güçlendirir.ÇAKRA NEDİR?


Enerji bedeninde var olan enerji organlarıdır, görevleride enerjiyi alıp bedenin kullanabileceği frekansa dönüştürmektir. Her bir çakra kendi ekseni etrafında dönen toplara benzer ve enerji üretirler.
 

 1.KÖK ÇAKRASI:
     Hayata bağlarımız ile ilgilidir. Yaşama isteği, yaşamdan zevk alma ve güven duygusuyla ilgilidir. Rengi kırmızıdır. İlgili salgı bezide adrenalindir.
 

 2.SAKRAL ÇAKRA:
     Bu çakra üreme işlevi ile ilgilidir. Beden zihin ve ruh dengesini sağlar. İnsanın yaratıcı ve canlı kılar. Rengi turuncudur. İlgili salgı bezleri yumurtalık ve prostattır.
 

 3.SOLAR PHLEXUS ÇAKRASI:
    Otonom sinir sisteminin dengeli çalışmasını sağlar huzur ve iç denge duygusu yaratır. Kendini tanıma ve kabullenme ile ilgilidir. Rengi sarıdır. İlgili salgı bezi pankreastır.
 

 4.KALP ÇAKRASI:
    Tüm çakra sisteminin merkezidir. Öfke nefret ve kırgınlık burada nötürleştirilir. Sevgi yoluyla hastalıklaın iyileşmesine yardımcı olur. Rengi Yeşil ve pembedir. Yeşil şifayı, pembe ise sevgiyi ifade eder. İlgili salgı bezi timustur.
 

 5.BOĞAZ ÇAKRASI:
    İnsanda iletişim ve kendini ifade etme merkezidir. Duygu ve düşüncelerimizi bu merkezden yaparız. Rengi mazidir. İlgili salgı bezi troid salgı bezidir.
 

 6.ALIN (ÜÇÜNCÜ GÖZ) ÇAKRASI:
    Zihinsel güçler hafıza, bilince ulaşma ve irade merkezidir. Rengi laciverttir. İlgili salgı bezi hipofizdir.
 

 7.TEPE ÇAKRASI:
     Bu çakra diğer tüm çakraların enerjisini içinde barındırır. Bu yüzden bu çakra ilahi sevgi ile doludur. Hafıza ve öğrenme ile doğrudan ilgilidir. Rengi mor, beyaz ve altın rengidir. İlgili salgı bezi epifizdir.
 

 

REİKİ EĞİTİMİ


Öncelikle Reiki’nin size uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. 
İkinci aşama, Reiki eğitimi almak istediğiniz Master’e karar vermektir. 
Dünyada Reiki’nin bir federasyonu yoktur ve patenti kimsede değildir. Kendinize uygun eğitim alacağınız Master’i siz karar verebilirsiniz. 
Unutmayın Reiki eğitimi önemlidir. Doğru, tam ve iyi bir eğitim almanız gerekir.
Eğitime katılmak için uzun süren meditasyon vs. gibi teknikler uygulamış olmanız ya da özel yeteneklere sahip olmanız gerekmez.
İnisiyasyon adı verilen bir teknikle bu enerjinin aktarımı yapılır. Bir kez bu aktarım yapıldıktan sonra ömrünüzün geri kalan kısmında bu enerjiyi kullanabilirsiniz.
Reiki birinci aşama eğitiminde Master tarafından kişi insiye edilerek çakraları açılır.
Eller vasıtasıyla ve şifa niyetiyle herhangi bir şeye temas ederek enerjinin aktarılması sağlanır.
Reiki bir tüm seviyelerin temelidir.

Reiki  I  de fiziksel düzeyde şifa çalışmaları öğretilir. Öğrenciler kendilerine, başkalarına, hayvan ve bitkilere enerji vermeyi öğrenirler.İlaçlara (yan etkilerinden korunmak için), suya (tadı güzelleşir) yemeğe (lezzeti artar) Reiki verilebilir.

 1.    Kendi kendine Reiki
 2.    Başkasına kısa Reiki
 3.    Başkasına uzun Reiki pozisyonları öğretilir.


Reiki ikinci aşama eğitiminde  reiki gücü belirgin bir şekilde artar. En önemli öğretiside uzaktan şifadır.Uzaktan şifa gönderme, zihinsel ve duygusal şifa  yöntemlerini de kapsar.Bu derece de 3 kutsal sembol ve bunların kullanımı öğrenilir. Reiki  II biraz daha Reiki nin derin konularıyla ilgilidir.

Reiki  üçüncü aşama eğitimi ART seviyedir.(Advanced Reiki Training)  

İleri Reiki eğitimi (ART) öğrencinin master (öğretmen) sembolüne İnisiye olmasını gerektirir. Reiki II  de öğretilen 3 kutsal sembol dışında artı bir kutsal sembolde burada öğretilir. Aura temizleme, psişik cerrahi, kristallerle çalışma yöntemlerini de kapsar ART derece.

Son aşaması Master’lik dir...